He Walked by Night

Oryginalny tytuł: He Walked by Night | Reżyseria: Anthony Mann, Alfred L. Werker | Produkcja: USA, 1948
Występują: Whit Bissell, Richard Basehart, Scott Brady

Amerykańskie kino lat czterdziestych zawsze będzie się kojarzyło przede wszystkim ze spowitymi mrokiem nocy metropoliami i zmęczonymi życiem detektywami – czyli najsłynniejszymi wyznacznikami kina noir. W nakręconym w 1948 roku He Walked by Night tych ikonicznych elementów również nie zabrakło, fabuła opowiada bowiem o dwóch detektywach z Los Angeles ścigających wyjątkowo przebiegłego mordercę policjantów.
Podobnie jak inne filmy noir, także He Walked by Night może się pochwalić niezwykle dopracowaną stroną wizualną, w której gra światłocieniem i umiejętne budowanie kontrastu między czernią a bielą odgrywają główne role. Film Werkera i Manna wyróżnia jednak paradokumentalna otoczka, budowana między innymi za pomocą głosu z offu i ujęć nakręconych poza halami studia. Choć to tylko wybrany przez reżyserów sposób tworzenia narracji, He Walked by Night ogląda się dzięki temu momentami jak prawdziwą kronikę policyjną sprzed dekad. [Grzegorz Fortuna]

W czasie pokazu odbędzie się degustacja bourbonu Wild Turkey, z tego względu w seansie mogą uczestniczyć tylko osoby pełnoletnie.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed seansem oraz w hali 90B w trakcie trwania festiwalu.

Data:

Godzina: 22:00

Miejsce:

Kategoria: ,

Powiązane

20. Festiwal Filmów Kultowych, Gdańsk, 9-17 czerwca 2017 r.

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zaprojektowane i zaprogramowane przez TruStudio

20 Festiwal Filmów Kultowych

20 Festiwal Filmów Kultowych