Wykład: Amerykańska eksploatacja filmowa 1929-1959 – Jacek Rokosz

Wykład dotyczy badań nad nieznanym i nie opisanym w Polsce zjawiskiem tak zwanego exploitation cinema. Rozwijający się symultanicznie wobec głównego nurtu kinematografii styl eksploatacji filmowej tyczy się szeroko rozumianego eskapizmu połączonego z edukacją. W złotym okresie istnienia – przypadającym na lata 1929-59 – twórcy zrealizowali filmy dotyczące następujących kwestii:
– higiena seksualna (np. Mom and Dad, 1945 reż. William Beaduine),
– prewencja narkotykowa (np. Marihuana, 1936 reż. Dwain Esper ),
– rasizm (np. Mau-Mau, 1955 reż. Elwood Price),
– gender (np. Glen or Glenda, 1953 reż. Ed Wood jr).
Exploitation cinema to dziesiątki filmów zrealizowanych poza faktyczną kontrolą Hollywood. To kino undergroundowe, odważne i pełne brawury. To filmy trafiające w zapotrzebowanie widowni żyjącej w erze przed rewolucją obyczajową Alfreda Kinseya. To kino na wskroś współczesne i nie mające faktycznego i rzetelnego opisu historiograficznego.

Wykład poprowadzi Jacek Rokosz. Podczas wykładu można będzie nabyć książkę autora pod tytułem Stracone Dusze – Amerykańska eksploatacja filmowa 1929-1959.

Doktor sztuki filmowej, absolwent łódzkiej filmówki, z wykształcenia reżyser filmów animowanych. Wykłada na macierzystej uczelni i na Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie, gdzie jest prodziekanem. Jego specjalnością są filmy klasy B, którym poświęcił doktorat. Popularyzuje złe filmy m.in. na festiwalach Transatlantyk w Poznaniu i Festiwalu Filmów Kultowych w Katowicach. Współpracuje z warszawskim kinem Muranów, gdzie od lat prezentuje najgorsze filmy świata. Kurator sekcji Kino klasy B na festiwalu Transatlantyk.

Data:

Godzina: 16:00

Miejsce:

Kategoria:

Powiązane

Królowa krwi

Miejsce:

Godzina: 20:00

Miejsce:

Kategoria: ,

Niezwykły dwugłowy przeszczep

Miejsce:

Godzina: 18:00

Miejsce:

Kategoria: ,

Maniak

Miejsce:

Godzina: 22:00

Miejsce:

Kategoria: ,

Mózg, który nie może umrzeć

Miejsce:

Godzina: 21:15

Miejsce:

Kategoria: ,

20. Festiwal Filmów Kultowych, Gdańsk, 9-17 czerwca 2017 r.

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zaprojektowane i zaprogramowane przez TruStudio

20 Festiwal Filmów Kultowych

20 Festiwal Filmów Kultowych