Wykład: Dziwne dzieje studia Full Moon – Radosław Pisula

Mordercze marionetki, zombie z kosmosu oraz zabójcze ciastka, czyli Charles Band i dziwne dzieje studia Full Moon Features

Niskobudżetowe kino, a szczególnie kino grozy, ma dar przyciągania do siebie wizjonerów-ekscentryków, którzy, wykorzystując ograniczone środki do cna, potrafią tworzyć prawdziwą kinową magię. William Castle, Roger Corman, Menahem Golan i Yoram Globus, Lloyd Kaufman, Jason Blum – producenci/artyści/biznesmeni, którzy zazwyczaj umieli idealnie trafić w popularną tematykę, wykorzystać nieustający zachwyt makabreską, wyłuskać prawdziwe reżyserskie perły, stworzyć dochodowe marki (zazwyczaj zwracające budżety wielokrotnie) i, co najważniejsze, przyciągać do swoich projektów całe zastępy wiernych fanów.

Jednym z najbardziej konsekwentnych b-klasowych wirtuozów jest bez wątpienia Charles Band, od prawie trzydziestu lat zarządzający studiem Full Moon Features, spod którego skrzydeł wyszły tak znakomite dziwactwa, jak cykle Podgatunek, Trancers, The Gingerdead Man, dwunastoczęściowa epopeja Władca lalek, Dollman, Szatańskie zabawki i dużo dużo innych. Udało mu się nawet nakręcić Doktora Strange’a prawie dwadzieścia pięć lat przed Marvel Studios – i nie zmieni tego nawet fakt, że projekt nazywał się Doktor Mordrid.

Podczas wykładu powiem kilka słów o facecie, który po prostu kocha kino i znakomicie odnalazł się w czasach szalonego rynku kaset wideo, a jego studio działa do dzisiaj, chociaż  zupełnie nie przystaje już do współczesnego amerykańskiego rynku filmowego.

Wykład poprowadzi Radosław Pisula.

Całkowicie pożarty przez popkulturę. Poświęcił studia na analizowanie kina Johna Woo i Johna Carpentera, a obecnie w ramach doktoratu pisze monografię Waltera Hilla. Zjada wszystko, co zapisano na celuloidzie i nośnikach cyfrowych – szczególnie wszelkiej maści horrory oraz klasyczne kino amerykańskie. Bada również komiks – głównie jankeski mainstream, który uważa za kopalnię wątków socjologicznych, psychologicznych i narkotyczno-filozoficznych. Tłumacz i redaktor, współpracownik wydawnictw SQN, Niebieska Studnia i Dobre Historie. Obecnie pisuje m.in. dla „Nowej Fantastyki”, www.film.org.pl, artPAPIER-u i „Zeszytów Komiksowych”. Współprowadzi popkulturowy blog „Brody z kosmosu”. Przez kilka lat odpowiadał na www.marvelcomics.pl za dział poświęcony Avengers. Uwielbia Grace Kelly, Nikolę Teslę oraz Godzillę – najlepiej, gdy pojawiają się w tym samym filmie. Kocha swoją dziewczynę.

Data:

Godzina: 16:00

Miejsce:

Kategoria:

20. Festiwal Filmów Kultowych, Gdańsk, 9-17 czerwca 2017 r.

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zaprojektowane i zaprogramowane przez TruStudio

20 Festiwal Filmów Kultowych

20 Festiwal Filmów Kultowych