The Warriors

Oryginalny tytuł: The Warriors | Reżyseria: Walter Hill | Produkcja: USA, 1979 | Czas: 93'
Występują: James Remar, David Patrick Kelly, Michael Beck

Walter Hill, który niestety nie potrafi odnaleźć się w realiach współczesnego kina, w latach 1975-1984 zaliczył niesamowity ciąg znakomitych filmów (Ciężkie czasy, Kierowca, Wojownicy, Straceńcy, Śmiertelne manewry, 48 godzin, Ulice w ogniu) – świeżych gatunkowo, niesamowicie wystylizowanych, w kilku przypadkach mocno wyprzedzających swoje czasy (Kierowcę na swój sposób przetwarzali między innymi Michael Mann i Nicolas Winding Refn).

Najbardziej znanym jego dziełem pozostaje jednak The Warriors. Historia wyolbrzymia problem trawiących Nowy Jork w latach siedemdziesiątych młodocianych gangów, nadając równocześnie twarze i charaktery dzieciakom, uważanym do tej pory za jednolitą, destrukcyjną masę. Hill bawi się różnymi konwencjami, dając widzom ostatecznie zupełnie nową jakość. Szkielet całej historii – mordercza ucieczka tytułowego gangu niesłusznie oskarżonego o morderstwo na „swój teren” – ma wymiar mitologiczny, stające na ich drodze dziwaczne ekipy zbirów są niczym wyjęte z komiksów superbohaterskich, a kolejne starcia, podkreślone brutalną choreografią, przypominają chodzone bijatyki z automatów.

Film jest kwintesencją ekranowej „fajności”, stanowi znakomitą i niepokojącą rozrywkę, ale równocześnie Hill cały czas stara się zajrzeć do głów nabuzowanych testosteronem nastolatków, którzy potrafią przemodelować twarz przeciwnika kijem baseballowym, ale nie mają pomysłu na inne życie. Dzieło, mimo swoich przerysowań, nadal aktualne. [Radosław Pisula]

KUP BILET

Bilety w cenie 10 zł do nabycia również przed seansem oraz w hali 90B w trakcie trwania festiwalu.

Zwiastun:

 

Data:

Godzina: 20:00

Miejsce:

Kategoria: ,

Powiązane

Złodziej

Miejsce:

Godzina: 22:00

Miejsce:

Kategoria: , ,

Żyć i umrzeć w Los Angeles

Miejsce:

Godzina: 22:00

Miejsce:

Kategoria: ,

20. Festiwal Filmów Kultowych, Gdańsk, 9-17 czerwca 2017 r.

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zaprojektowane i zaprogramowane przez TruStudio

20 Festiwal Filmów Kultowych

20 Festiwal Filmów Kultowych