O FESTIWALU

Festiwal Filmów Kultowych to cykliczne święto kina gatunkowego, które przez ostatnie 19 lat odbywało się w Katowicach. Na 20., jubileuszową edycję Festiwal przenosi się do Gdańska. W ciągu ośmiu dni imprezy będzie można zobaczyć około 50 filmów, wysłuchać kilku wykładów o zapomnianych epizodach z historii kina, a także wziąć udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi i wydarzeniach towarzyszących. Wierzymy, że kultowe filmy gatunkowe najlepiej ogląda się w niecodziennych warunkach, dlatego projekcje będą odbywały się w industrialnych przestrzeniach Stoczni Gdańskiej, dzięki którym każdy seans będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Festiwal trwa osiem dni, od 9 do 17 czerwca. Seanse będą się odbywały w klubie B90, na Soundrive Stage, w halach W4, 90B, w Studiu Luks Sfera, w budynku WL4, a także w Europejskim Centrum Solidarności i w plenerach.

Krystian Kujda – dyrektor artystyczny Festiwalu Filmów Kultowych, filmoznawca, fotograf, kolekcjoner. Organizator ponad 120 pokazów filmowych, które odbywały się w całej Polsce. Współpracował z największymi festiwalami filmowymi w kraju, między innymi – T-Mobile Nowe Horyzonty, Festiwal Kamera Akcja, Festiwal Filmów Kultowych – a także festiwalami sztuki współczesnej (np. Artloop Festival). Założyciel kolektywu VHS Hell zajmującego się organizacją pokazów zapomnianych filmów z kaset wideo i archiwizacją artefaktów oraz dokumentów związanych z rynkiem wideo w Polsce.

Organizator

Stowarzyszenie Inicjatywa jest organizacją pozarządową, która od 1998 roku aktywnie kształtuje życie kulturalne województwa śląskiego i nie tylko. Działalność Stowarzyszenia skupiona jest wokół czterech obszarów: sfery kultury, organizacji szkoleń, działalności badawczej i działalności informacyjnej. Podstawowym celem Inicjatywy jest upowszechnianie kultury i sztuki, w szczególności sztuki filmowej. Od początku istnienia Stowarzyszenie organizuje Festiwal Filmów Kultowych.

 

Mecenat

Sponsorzy

  

Partnerzy

Patroni

 

 

20. Festiwal Filmów Kultowych, Gdańsk, 9-17 czerwca 2017 r.

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zaprojektowane i zaprogramowane przez TruStudio

20 Festiwal Filmów Kultowych

20 Festiwal Filmów Kultowych